Podžupanja za področje kulture, vzgoje, izobraževanja ter mestne četrti in krajevne skupnosti
Življenjepis
Davorka Pregl se je rodila 23. januarja 1961 v Postojni. Osnovno šolo, Pedagoško gimnazijo in Pedagoško akademijo je končala v Mariboru. Leta 1982 je diplomirala in prejela zlato značko Pedagoške akademije, smer razredni pouk, kot najboljša študentka z najvišjo povprečno oceno med 130 študenti generacije, vpisane leta 1979.
Svojo pedagoško kariero je začela leta 1982 na Osnovni šoli Slave Klavore v Mariboru, kjer je kot učiteljica razrednega pouka poučevala 42 let. V tem času ji je uspelo razviti način dela, prilagojen učencem.
V tem obdobju se je tudi poročila in si ustvarila družino.
Ob prenovi osnovnega šolstva v devetdesetih letih se je pridružila skupini učiteljic, ki so zagovarjale stališče, da je igra primarna dejavnost otrok ter učinkovita metoda za usvajanje izobraževalnih in vzgojnih vsebin v prvem razredu. Vrsto let je bila vodja aktiva 1. triade na šoli, kjer je skrbela za usklajeno delo in uvajanje novosti v vzgojno-izobraževalni program. Aktivno je sodelovala z Ministrstvom za šolstvo in šport ter z Zavodom RS za šolstvo. Štiri leta je vodila aktiv za 1. razrede na področju Maribora.
Bila je članica ožje projektne skupine za integrirani pouk in opisno ocenjevanje ter svoje znanje in izkušnje prenašala na kolegice po vsej Sloveniji. Izvedla je več kot 20 seminarjev v vlogi predavateljice.
Od leta 1992 do 1996 je vodila medšolski aktiv, kasneje pa več let študijske skupine na področju Maribora, kjer je pripravljala pedagoške delavnice na temo oblikovanja diferenciranih domačih nalog ter načrtovanja opazovanja in preverjanja znanja.
Leta 1995 je med prvimi v Sloveniji v sodelovanju s Centrom za svetovanje vključila v razred otroka s posebnimi potrebami (s cerebralno paralizo) in asistentko, v času, ko se je v šolstvu uveljavljala integracija otrok s posebnimi potrebami.
Leta 1996 je opravila recenzijo za komplet učbenikov in priročnikov programa »Tako lahko« za 2. razred. Leta 1998 je med prvimi v Mariboru zaključila dodaten študijski program za izpopolnjevanje učiteljic in vzgojiteljic za delo v 1. razredu osnovne šole.
Leta 1999 se je odločila za izredni študij na Pedagoški fakulteti in leta 2001 diplomirala na univerzitetnem programu ter pridobila naziv profesorice razrednega pouka.
Leta 1993 je prejela naziv mentorice, leta 1998 naziv svetovalke, kasneje pa še naziv svetnice, kar je bil takrat najvišji strokovni naziv v šolstvu.
Svoje bogato znanje in izkušnje je delila s številnimi učiteljicami in študenti. Med letoma 1989 in 1992 je bila mentorica študentkam Pedagoške fakultete za likovno vzgojo, od leta 1999 za glasbeno vzgojo, zadnja leta pa ponovno za likovno vzgojo. Kot učiteljica je sodelovala s profesorji na Pedagoški fakulteti in pripravljala vzorne nastope za študente. Vključila se je v projekte fakultete s področja naravoslovja in matematike (npr. projekt Razvoj naravoslovnih kompetenc), na šoli pa je vodila Unicefov projekt Povej.
Kot zunanja sodelavka s habilitacijo je štiri leta sodelovala s študenti Pedagoške fakultete v Mariboru na področju likovne in glasbene umetnosti ter didaktike matematike. Sodelovala je tudi v projektu Mreže učečih se šol.
Redno je pripravljala učence na številna razredna tekmovanja (matematična tekmovanja Kenguru, Cankarjevo priznanje, športna tekmovanja in različne natečaje), kjer so dosegali odlične rezultate.
Veliko svojega časa in prostih ur je posvetila pedagoškemu delu in razmišljanju o boljši in kakovostnejši šoli za učenca, učitelja in starša.
Leta 2008 je prejela Šilihovo odličje, saj so na šoli, kjer je bila zaposlena, prepoznali njen pomemben prispevek h kakovostnemu delu v vzgoji in izobraževanju, razvoju pedagoške teorije in prakse ter povezovanju z okoljem.
Od leta 1999 je opravljala funkcijo sindikalne zaupnice na šoli. Kot zavzeta borka za pravice zaposlenih v vzgoji in izobraževanju je opravljala številne funkcije: bila je sindikalna zaupnica, predsednica sindikalnih konferenc osnovnih in glasbenih šol ter zavodov za izobraževanje odraslih in zavodov za otroke in mladostnike s posebnimi potrebami v okviru Območnega odbora SVIZ Podravja. Bila je tudi članica glavnega odbora ter članica predsedstva osnovnošolske sindikalne konference. Vse te funkcije je opravljala do konca svoje poklicne poti, do upokojitve.
Po upokojitvi leta 2023 je vstopila v lokalno politiko. Na lokalnih volitvah je bila izvoljena in od leta 2024 vodi svetniško skupino Gibanja Svoboda v mestnem svetu. Opravlja tudi funkcijo predsednice Odbora za kulturo ter predsednice Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja.
Predstavitev delovnega področja
Podžupanja Davorka Pregl je odgovorna za področje področje kulture, vzgoje, izobraževanja ter mestne četrti in krajevne skupnosti.