Ready4Heat na kratko
Projekt Ready4Heat financira EU v okviru programa Interreg CENTRAL EUROPE. Konzorcij Ready4Heat združuje devet partnerjev, vključno s petimi tehničnimi partnerji, ki se ukvarjajo z okoljskimi, socialnimi, upravljavskimi in zdravstvenimi vprašanji, ter 4 ključnimi demonstracijskimi mesti (piloti). Projekt traja 36 mesecev od marca 2023 do februarja 2026.
Cilj projekta Ready4Heat je pripraviti akcijske načrte Heat and Health (HHAPs). Akcijski načrt bo vseboval različne pilotne ukrepe: razvoj zelenih “urbanih otokov” (Hajdúböszörmény), senčenje igrišč z uporabo zelene pergole (Maribor), okolju prijazno hlajenje prostorov v domu starejših občanov (Weiz) in vključevanje deležnikov znotraj urbanega območja za izgradnjo aktivne mreže (Worms). Poleg tega so partnerji vzpostavili lokalne mreže skupin deležnikov, da bi se medsebojno podpirali in se lotili reševanja problemov. Projekt mestom omogoča dostop do preizkušenih ukrepov, kot so sistemi za opozarjanje pred vročino in jim omogoča, da ukrepe hitro sprejmejo.
- Strategija in koncept akcijskega načrta
Projekt Ready4Heat je objavil koncept, kako izdealti strategijo in akcijski načrt za blaženje in preprečevanje posledic vročinskih valov (HHAP). V tem dokumentu so povzete izkušnje, pridobljene med izdelavo dokumenta v mestu Worms, enega od naših pilotnih mest. Dokument ponuja vpogled v proces oblikovanja in izvajanja ter poudarja pomen razumevanja lokalnih oblasti in vključevanja zainteresirane javnosti, predvsem prebivalcev. Obravnava zahteve za oblikovanje HHAP, vključno s potrebo po časovnem planiranju, osebju in financiranju, ter tudi priporočila za zunanjo podporo in jasno določene odgovornosti. HHAP zagotavlja podlago, na kateri lahko druga tri pilotna mesta projekta Ready4Heat pripravijo lastne akcijske načrte.
- Izdelava kart s toplotnimi obremenitvami mesta
Da bi razvili najučinkovitejše možne strategije prilagajanja na vročino, vročinske valove, morajo pilotna mesta projekta Ready4Heat preučiti, kje se nahajajo toplotne točke v njihovih mestih oziroma kateri deli mesta so najbolj toplotno obremenjeni. V ta namen smo s satelitskimi posnetki analizirali ravni toplote v različnih delih mest in ocenili, kje so ukrepi še posebej potrebni ter kje se na teh točkah nahaja ranljiva infrastruktura oziroma skupine posebej ranljivih ljudi. Poleg tega je bil izdelan prikaz, ki ponazarja prihajajoče spremembe in prikazuje, kako lahko podnebne spremembe v prihodnjih desetletjih vplivajo na pomembne kazalnike, kot so vroči dnevi ali tropske noči.
- Delavnice za vključevanje prebivalcev in zainteresiranih deležnikov
Sodelovanje prebivalcev pri prilagajanju na vročino in vročinske valove je zaradi večplastnih in daljnosežnih posledic ekstremne vročine izjemno pomembno. Zato so pilotna mesta Ready4Heat Hajdúböszörmény, Maribor in Weiz izvedla postopke vključevanja prebivalcev. Kot prvi korak so bili poleti 2023 organizirani uvodni dogodki. Sledile so delavnice za vključevanje zainteresiranih deležnikov in prebivalcev mest konec leta 2023 in v začetku leta 2024.
Delavnice v mestu Hajdúböszörmény
V Hajdúböszörményju je potekalo devet delavnic. Deležniki so opredelili zlasti infrastrukturne potrebe, na primer manj tlakovanih površin, več zelenih in zasenčenih površin, vodni elementi, odpravljanje energetskih pomanjkljivosti v stavbah in rešitve za hlajenje šolskih stavb z nočnim prezračevanjem. Skupna potreba, ki so jo izrazili vsi deležniki, so bile splošne informacije o tveganjih zaradi vročine, na primer s kampanjami ozaveščanja za posamezne skupine ljudi. Poleg tega so udeleženci delavnice na zemljevidu označili, kjer menijo, da bi bilo treba v mestu vzpostaviti zelene otoke in območja z drevesi.
Delavnice v Mariboru
V Mariboru je bilo izvedenih deset delavnic. Večina jih je potekala kar v prostorih skupin zainteresiranih deležnikov, da bi nagovorili ljudi v svojih okoljih. Udeleženci delavnic so predlagali različne ukrepe, med drugim na primer povečanje zelenih površin in število klopi z možnostjo počitka v senci dreves, vodni elementi, pršilniki, sosedsko pomoč starejšim, ki živijo sami in vsaj eno klimatizirano sobo v ustanovah, kot so vrtci in v domovih za starejše, ozaveščanje prebivalstva.
Delavnice v Weizu
V Weizu je potekalo deset delavnic, katerih so se udeležili ljudje iz različne sektorjev in institucij. Na delavnicah so bili predlagani kratkoročni ukrepi (vključno s povečanjem zasenčenih klopi na zunanjih površinah, posodabljanje mestnih zemljevidov z označenimi razpršilniki vode in vzpostavitev prostovoljnih programov) ter dolgoročnimi ukrepi (povečanje zelenja v mestnih območjih s sajenjem dreves z veliko pokrivnostjo ali posodobitev energetskih predpisov, da se pri prenovi stavb prednostno uredi tudi zaščita pred vročino). Poleg tega je bila predlagana kampanja za ozaveščanje, ki uporablja regionalne medijske platforme.
- Implementacije pilotov
Štiri pilotna mesta Ready4Heat: Hajdúböszörmény, Maribor, Weiz in Worms, poleg izdelave akcijskih načrtov za blaženje in preprečevanja posledic vročinskih valov izvajajo za svoja mesta tudi pilotne ukrepe, da bi bila mesta bolj odporna na vročinske valove. Glavni namen pilotnih ukrepov je zaščititi ranljive skupine prebivalstva pred vročino in nato prenesti znanje, pridobljeno med izvajanjem pilotnih ukrepov v druga evropska mesta. Ti ukrepi so bili dokumentirani v konceptu skupnih pilotnih ukrepov.
Mesto Hajdúböszörmény
Mesto Hajdúböszörmény načrtuje vzpostavitev 47 zelenih otokov na javnih površinah in okoli javnih zgradb. Postavitev se je že začela. Lokacije so bile izbrane na podlagi kart s toplotnimi otoki in v sodelovanju z lokalnimi deležniki. Zeleni otoki bodo imeli klop za počitek v senci, ki jo ustvarjajo rastline, ki rastejo na leseni konstrukciji. Načrtuje se tudi posaditev dreves ob zelenih otokih, da bi imeli v prihodnosti še večjo senco.
Mestna občina Maribor
Mesto Maribor je v dveh različnih vrtcih namestilo dve pergoli in uredilo zasaditev s trto in kivijem. Prva pergola bo ščitila južno usmerjen del stavbe pred vročino v poletnih dneh. Druga pa zagotovila senco na igrišču vrtca. Zasajeni sta različni rastlini (kivi in bela trta Isabella), kjer bomo merili učinek obeh rastlin in temperaturno razliko. Pergole so izdelane iz lokalnega lesa.
Mesto Weiz
Mesto Weiz vlaga v izvedljivost inovativne in trajnostne rešitve hlajenja za stavbe. Da bi ugotovili izvedljivost, bo na pilotni lokaciji (jedilnica doma za ostarele) nameščena rešitev za hlajenje s pomočjo sončne energije. Delovanje sistema se bo spremljalo in zbirali se bodo podatki o porabi energije, da bo mogoče primerjati učinkovitost pilotnega sistema z drugimi vrstami rešitev za hlajenje stavb.
Mesto Worms
Mesto Worms vzpostavlja dolgoročne strukture za ozaveščanje prebivalcev o vročini in vplivu na zdravje. Pilotni ukrep bo preizkusil, kako je mogoče mrežo akterjev iz različnih mestnih okrožji dolgoročno povezovati in ohranjati njihovo delovanje.