V dvorani generala Rudolfa Maistra Mestne občine Maribor je 12.11.2024 potekalo predavanje z naslovom: Problem odpadkov kot spregledan vidik okoljske krize, ki ga je izvedel izredni profesor dr. Rudi Klanjšek univerzitetni diplomirani ekonomist iz Filozofske fakultete Univerze v Mariboru.
Predavanje je osvetlilo pogosto zanemarjen vidik okoljske krize – problematiko odpadkov, s poudarkom na hitri modi in digitalizaciji vsakdanjega življenja. Udeležencem je bil predstavljen celovit pregled trenutnega stanja na področju nastajanja odpadkov, podkrepljen z raziskavami, ki razkrivajo povezave med potrošništvom, udobjem in okoljsko degradacijo. Cilj predavanja je bilo spodbuditi kritično razmišljanje o potrošniških navadah in oceniti možne rešitve, ki jih predlagajo različni akterji v razpravah o okoljskih izzivih.
V uvodu predavanja je bil predstavljen širši družbeni kontekst, vključno z vplivi ekonomskega razvoja, udobja in blaginje. Poudarjene so bile tako koristi kot negativne posledice, ki jih prinaša prekomerna raba virov in onesnaževanje. V nadaljevanju je potekala razprava o nepopolnosti trgov z orisom okoljskih izzivov povezanih s širjenjem uporabe pametnih naprav (problem e-odpadkov) ter vpliv hitre mode, ki prispeva do 10 % svetovnih emisij ogljikovega dioksida in je eden glavnih virov mikroplastike v okolju.
Predavanje se je osredotočilo tudi na možne rešitve in politične izzive pri njihovi implementaciji. Zaključilo se je z razpravo o teoriji ovir, ki vključuje osebno udobje, svobodo izbire in hedonizem, ter raziskalo, kako je okoljska kriza problem kolektivnega delovanja, kjer individualna dobrobit ne vodi v kolektivno dobrobit.
Vabilo k sodelovanju v projektu Climaborough
Mestna občina Maribor je na dogodku predstavila tudi Horizon projekt Climaborough v sklopu katerega izvaja aktivnosti za ozaveščanje javnosti o izboljšanju stopnje ločevanja odpadkov na izvoru. V sodelovanju z Javnim podjetjem Snaga iz Skupine JHMB in podjetjem Scantec Mestna občina Maribor izvaja aktivnosti za uvedbo naprednih tehnoloških rešitev za ravnanje z odpadki. V projektu se preizkuša delovanje senzorske tehnologije, ki s pomočjo računalniškega vida omogoča prepoznavo in analizo različnih vrst odpadkov. Analize se trenutno izvajajo na pilotnih območjih Pobrežja in Tezna. V 12-mesečnem eksperimentalnem odbobju udeleženci v pilotnem testiranju ob odvozu odpadkov prejmejo SMS ali e-pošto o lastni stopnji uspešnosti pri ločevanju odpadkov.
Vsa gospodinjstva iz območij Pobrežja in Tezna, ki so v projektu pripravljena sodelovati vabimo, da svojo namero prijavijo na povezavi: https://snaga-mb.si/vloge-in-obrazci/prijava-k-sodelovanju-pri-projektu-climaborough/. Za dodatna vprašanja vas prosimo, da kontaktirate info@snaga-mb.si ali pokličete na 02 620 58 75, kjer boste prejeli dodatne informacije.