Projekt Ready4Heat mesta podpira pri uvajanju preizkušenih kratkoročnih, srednjeročnih in dolgoročnih ukrepov s poudarkom na najbolj perečem vprašanju: nenadnih vročinskih valovih. Poseben poudarek projekta je zato na akutnih ukrepih, ki imajo lahko v primeru vročine takojšen učinek.
Mestna občina Maribor se sooča z vplivi toplotnih otokov v urbanih območjih, čeprav se 11,4 % površine Maribora nahaja v Naturi 2000. Novo sprejete politike mesta (Občinski program varstva okolja do leta 2030 in Lokalno energetski podnebni koncept) so bile zasnovane z namenom naslavljanja teh vprašanj in vlaganja v zelene rešitve.
Področje, pomembno za prilagajanje podnebnim spremembam, so zeleni in odprti prostori, ki izboljšujejo kakovost bivanja v vročih dneh in elementi senčenja (drevesa, zelene površine, pergole…) t.i. Nature based solutions (NBS), na naravi temelječe rešitve, kamor spada tudi pergola z ozelenitvijo. Pergola je preprosta lesena struktura z minimalnim številom konstrukcijskih elementov in največjim mikroklimatskim učinkom
V okviru projekta Ready4Heat je Mestna občina Maribor postavila pergoli v dveh vrtcih. V vrtcu Ivana Glinška, enota Ribiška na Ribiški ulici 11 in v vrtcu Jožice Flander, v enoti Sapramiška na Fochevi ulici 51. Pergoli sta konstrukcijsko in oblikovno zasnovani z elementi tradicionalne gradnje, in sicer tako, da je mogoče vsaj z ene strani (vodoravna konstrukcija) preprosto ustvariti vertikalni ali viseči vrt, strešni del konstrukcije pa je mogoče spremeniti tudi v zeleno streho ali delno pokriti z rastlinami.
Glavni namen postavitve pergole je zagotoviti ranljivim skupinam, kot so malčki in predšolski otroci, senco nad igriščem ter jih zaščititi pred vročino.
Foto: Mestna občina Maribor