Dnevi evropske dediščine so eden najbolj praznovanih in obiskanih participativnih kulturnih dogodkov, ki si ga delijo ljudje širom Evrope. Svet Evrope je pobudo sprožil leta 1985, leta 1999 pa se mu je pridružila Evropska unija, da bi ustvarili skupno akcijo, ki se nadaljuje vse do danes. Program, ki se lahko vsako leto pohvali z do 20 milijoni obiskovalcev, ustvari največjo vrednost med vsemi “evropskimi” kulturnimi projekti.
Dogodki EHD – pogosto imenovani Dnevi odprtih vrat (kulturne) dediščine – vsako leto septembra potekajo v državah podpisnicah Evropske kulturne konvencije. V tem času se odprejo vrata številnim kulturnih spomenikov in krajev, muzejev, kar državljanom Evrope omogoča brezplačne obiske in spoznavanje njihove skupne kulturne dediščine ter jih spodbuja k dejavni vključitvi v varovanje in krepitev te dediščine za sedanje in prihodnje generacije.
Cilji Dnevov evropske dediščine so:
- ozaveščati evropske državljane o bogastvu in kulturni raznolikosti Evrope,
- ustvariti ozračje, v katerem se spodbuja spoštovanje bogatega mozaika evropskih kultur,
- boj proti rasizmu in ksenofobiji ter spodbujanje večje strpnosti v Evropi in zunaj državnih meja,
- obveščati javnost in politično oblast o potrebi varovanja kulturne dediščine pred novimi grožnjami ter
- povabiti Evropo, naj se odzove na družbene, politične in gospodarske izzive, s katerimi se sooča;
Letošnji dnevi evropske dediščine potekajo pod naslovom: Dediščina poti, omrežij in povezav
Družba je zgrajena na omrežjih, ki so omogočila izmenjavo v trgovini, verskih prepričanjih, znanstvenih spoznanjih, tehnoloških inovacijah ter skupnih kulturnih in umetniških praksah. Starodavne poti, mesta ali vasi, poslovni obrati, verski objekti, pošte, stolpi, utrdbe in številni drugi elementi našega grajenega okolja so dokazi teh izmenjav.
Ta tema je priložnost, da ponovno potujemo po teh cestah, poteh in poteh zgodovine, da odkrijemo, kaj se lahko od njih danes naučimo. To je torej priložnost, da raziščemo, kako je naša lokalna dediščina povezana z najrazličnejšimi vplivi. Če pogledamo od blizu, nam lahko vse okoli nas nekaj pove o tej temi. Vse stavbe, ki sestavljajo naša mesta, grajeno okolje, imajo svoj edinstven slog in so podvržene številnim širšim vplivom v oblikovanju in načinu gradnje ter za specifičen namen.
Tema torej ponuja priložnost za raziskovanje, kako so se razvili načini našega gibanja, in pri organizaciji dogodkov na to temo, za ustvarjanje novih priložnosti za nastanek novih povezav in odnosov