Urban soil 4 Food
Opis projekta
Glavni cilj projekta je uporaba mestnih odpadkov kot virov za proizvodnjo in vrednotenje novih proizvodov in hrane z inovativnim postopkom za proizvodnjo takšnih zemljin, da se poveča lokalna prehrambna samozadostnost in zmanjša ogljični odtis.
Projekt URBAN SOIL 4 FOOD se začne z izzivom uporabe mestnih bioloških in mineralnih odpadkov za proizvodnjo kakovostne zemljine, ki jo uporabimo za proizvodnjo hrane, v parkih in gradbeništvu. Projektni partnerji bodo razvili varno in certificirano zemljino s stransko proizvodnjo energije, kar bodo uresničili skozi tehnologije fermentacije, pirolize in homogenizacije.
Projekt je opredeljen s štirimi glavnimi medsebojno povezanimi krogi, ti pa so povezani z dvema ključnima naložbama: vzpostavitev pilotnega sistema za urbano pridelavo zemljin in vzpostavitev urbanih vrtov z uporabo teh zemljin. Materialni krog analizira materialne tokove odpadkov znotraj mesta, ki so uporabni za proizvodnjo urbanih zemljin. Krog hrane bo spremenil del neuporabljenih občinskih zemljišč v vrtove mestne skupnosti, kjer bo potekala kmetijska dejavnost, ki se zaključi z vzpostavitvijo urbane oznake živil. Odprti inovacijski krog bo vzpostavil kmetijsko-živilski laboratorij za razvoj in testiranje inovativnih pilotskih konceptov, kot so urbano cvetje za urbane čebele, mikro mestno vrtnarjenje, sanacijo zemljin v mestih ob hkratnem podpiranju inovativnih zagonov, ki delujejo na področju krožnega gospodarstva. Krog znanja bo v Sloveniji in Evropski uniji delil znanje, ki izhaja iz projekta, in se bo končal z razvojem certifikatov in patentov, da bi tehnologija mestne zemljine postala mednarodno priznana.
Projekt URBAN SIOL 4 FOOD združuje 8 partnerjev, ki so z uspešno prijavo v evropsko pobudo Urban Innovative Actions (UIA) pridobili 3 milijone nepovratnih sredstev, ki jih vlagajo v razvijanje inovativnih tehnologij in doseganje zastavljenih ciljev.
Vrednost celotnega projekta v EUR
3.747.650,00
ERDF sofinanciranje
2.998.120,00
Vrednost projekta za MOM v EUR
384.175,00
Stopnja financiranja
80%
Program sofinanciranja
Urban soil 4 Food
Financerji projekta
Projekt US4F sofinancira Evropska unija, in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru programa Urban Innovative Action (UIA), v višini 80%, delež lastnih sredstev Mestne občine Maribor pa znaša 20%.
Urban soil 4 Food
Partnerji projekta
Projekt URBAN SOIL 4 FOOD združuje 8 partnerjev.
Partnerji projekta so:
- Mestna občina Maribor
- Inštitut za inovacije in podjetništvo
- E-inštitut za celovite razvojne rešitve
- Aktiviraj se – razvoj socialnih projektov in spodbujanje aktivnega življenjskega združenja
- Snaga Maribor
- Inštitut Wcycle- Regionalna razvojna agencija za Podravje-Maribor
- Deltaplan in
- Zavod za gradbeništvo Slovenije
Urban soil 4 Food
Povezave
URL: https://www.smartcitymaribor.si/UrbanSoil4Food/UrbanoVrtnarjenje/
Urban soil 4 Food FoodwebURL: https://www.inno-rural.si/UrbanSoil4Foodweb/
Intervju za EU Agendo o Inštitutu in projektu US4FURL: https://www.youtube.com/watch?v=SPszOhLiEvc&t=20s
2018 CC konferenca v MariboruURL: https://www.youtube.com/watch?v=dXlE5FJdskY
Objava v letu 2021 na Portugalski televiziji projekta US4URL: http://De Lisboa a Estocolmo Episódio 18 – de 23 Out 2021 – RTP Play – RTP
Članek Sobotainfo – Urbani vrtički so naravo pripeljali v mestoURL: https://sobotainfo.com/novica/slovenija/video-z-urbanimi-vrticki-so-naravo-pripeljali-v-mesto/499453
novice in dogodki
Novice
Projekti
Podobni projekti
Poglej večEU projekt
Izgradnja nove Zdravstvene postaje Tezno v Mariboru
Leto zaključka2027
Vrednost20.695.754 EUR
Izgradnja nove Zdravstvene postaje Tezno v Mariboru Opis projekta Predmet projekta je izgradnja novega objekta zdravstvene postaje na Teznem (v […]
EU projekt
Obnova in rekonstrukcija objekta z okolico na Mladinski ulici 29 – Langerjeva vila
Leto zaključka2026
Vrednost4.749.371,25 EUR
Obnova in rekonstrukcija objekta z okolico na Mladinski ulici 29 – Langerjeva vila Opis projekta Langerjeva vila na Mladinski ulici […]
Izboljšajmo Maribor
Vsak, ki živi, dela ali se izobražuje v tem mestu, lahko prispeva, da bo Maribor boljši. Radi bi slišali kaj vas zanima, kaj predlagate oziroma kaj vas moti v Mestni občini Maribor.
Vabljeni k oddaji pobude.
Ekipa Izboljšajmo Maribor
Izboljšajmo MariborČuj, sodeluj!
Odločate vi! Sodelujte pri razvoju Mestne občine Maribor in bodite del napredka.
Participativni proračun