Svetovni dan duševnega zdravja obeležujemo 10. oktobra, vse od leta 1992 na pobudo Svetovne federacije za duševno zdravje (World Foundation of Mental Health – WFMH).
Slogan letošnjega dne se glasi – Duševno zdravje je univerzalna človekova pravica!

Namen tega mednarodnega mejnika je ozaveščati javnost, deležnike in posameznike o duševnih boleznih, razbijanju stigme v zvezi z duševnimi boleznimi in promociji nediskriminacije ljudi z duševnimi težavami.
Izboljšanje duševnega zdravja je tudi eden od strateških ciljev politik EU, ki je sprejela tudi Evropski pakt za duševno zdravje in dobro počutje.
Letošnji 10. oktober sovpada z 75-letnico začetka delovanja WFMH.
Svetovna zdravstvena organizacija opredeljuje duševno zdravje kot “stanje dobrega počutja v katerem posameznik razvija svoje sposobnosti, se spoprijema s stresom v vsakdanjem življenju, učinkovito in plodno dela ter prispeva v svojo skupnost”.
Po navedbah NIJZ spadajo duševne motnje med 10 poglavitnih vzrokov oviranosti v vsakdanjem življenju.
V MO Maribor deluje kar nekaj nevladnih organizacij, ki se posvečajo tej pomembni družbeno-zdravstveni temi: Šent-Slovensko združenje za duševno zdravje, OZARA Slovenija, Društvo študentov psihologije Maribor, ŠOUM-Psihološka svetovalnica za študente v čustveni stiski, Prisluhnem ti, Mladinsko združenje Brez izgovorov Slovenija-enota Maribor, Družinski center Mir, Center za izobraževanje, supervizijo in terapevtsko pomoč Maribor, Zavod Franko, itd.