Umetna inteligenca je ena izmed tehnologij, ki bodo zaznamovale našo prihodnost, spada pa tudi med prednostne naloge Evropske unije, saj bo imela ključno vlogo v digitalni preobrazbi gospodarstva in družbe. V praksi pa je v naših življenjih močno prisotna že danes. Pomembno je, da se zavedamo pomembnosti krepitve socialno – čustvenih – odnosnih kompetenc, ki so človeku tako edinstvene in sprejmemo kulturo, ki te kompetence podpira, tako v izobraževanju, kot v gospodarstvu in družbi nasploh.
Na Mestni občini Maribor smo, v okviru projekta SETCOM (Norveški finančni mehanizem) in sodelovanjem Univerze v Mariboru, izvedli izobraževanje za zaposlene pri partnerjih projekta. Izobraževanje s področja praktične uporabe umetne inteligence in krepitve socialno–čustvenih kompetenc je bilo v petek, 8.12.2023, v prostorih URBAN-a.
Predavala sta izr. prof. dr. KATJA KOŠIR, univerzitetna diplomirana psihologinja, predavateljica na oddelku za psihologijo Filozofske fakultete Univerze v Mariboru in doc. dr. KOSTA DOLENC, prof. proizvodno tehnične vzgoje in računalništva, predavatelj na Fakulteti za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru.
Izvedla sta predavanja in delavnici na temi: »Razvijanje pismenosti na področju socialnega in čustvenega učenja – Učinkovita komunikacija in reševanje konfliktov v delovnem okolju« in »Razvijanje pismenosti na področju sistemov umetne inteligence ter socialno čustvenega učenja«.
Predstavila »se je« Pika, humanoidna robotka, ki ima svoj dom v Kompetenčnem centru na Srednji ekonomski šoli in gimnaziji Maribor in je na voljo širšemu krogu učiteljev, ki jo vključujejo v izobraževalni proces. Udeleženci so lahko preizkusili tudi VR očala in se za trenutek preselili v virtualni svet.
Veliko smo se naučili in le-to, kar smo naučili, lahko prenašamo naprej. Zato je bistveno ustvariti več priložnosti za razvoj pismenosti na področju sistemov umetne inteligence in socialnih-čustvenih kompetenc.